Prep wrap

0
552

Pendleton Heights' Kaycie Warfel, shown here playing against Shelbyville earlier this season, scored 29 points during Thursday's win against Pike. The Arabians moved to 17-5 for the season heading into sectional play on Wednesday.

Karen Branham | For Times-Post

Prep wrap

Results

Tuesday, Nov. 30

Boys basketball

Pendleton Heights at Westfield

Boys swimming

Pendleton Heights at Muncie Central

Girls basketball

Yorktown at Lapel

Girls swimming

Pendleton Heights at Muncie Central

Saturday, Nov. 27

Boys basketball

Lapel 72, Frankton 68 (OT)

LHS (1-1): Corbin Renihan 20, Griffin Craig 17, Landon Bair 14, Bode Judge 10, Matthew Carpenter 6, Nick Witte 3, Brode Judge 2.

FHS (1-1): Blake Mills 20, Harrison Schwinn 20, Jacob Davenport 15, Tyler Bates 11, Colin Gardner 2.

Girls basketball

Pendleton Heights 77, Shelbyville 55

PH (6-1, 3-0 in HHC): Whitney Warfel 19, Kaycie Warfel 12, Abi Rosenkrans 12, Ava Phillips 11, Morgan Martin 8, Hailee Brunnemer 8, Makayla Morrison 4, Berkley Shelton 3.

Shelbyville (4-3, 0-1 in HHC)

Friday, Nov. 26

Boys basketball

Anderson 60, Lapel 54

Lapel (0-1): Landon Bair 16, Griffin Craig 12, Bode Judge 10, Corbin Renihan 8, Chase Landis 3, Nick Witte 3.

Anderson (2-0): Ahmere Carson 25, Jaquan Ingram 16, Kedric Anderson 5, Ty Wills 2, Lewis Jackson 2, Sean Paige 2, Jaylen Murphy 2.

Wednesday, Nov. 24

Girls basketball

Lapel 54, Alexandria 51

Lapel (4-2): Ashlynn Allman 17, Deannaya Haseman 16, Annalee Stow 14, Kerith Renihan 4, Rosemary Likens 3.

Alexandria (6-1): Jada Stansberry 21, Jacklynn Hosier 9, Cali Crum 8, Ally Honeycutt 6, Emma Smith 5, Katelyn Harpe 2.

Wrestling

Greenfield-Central at Pendleton Heights (postponed)

Tuesday, Nov. 23

Boys basketball

Anderson 68, Pendleton Heights 50

PH (0-1): Luke Candiano 17, Jamison Dunham 14, Josiah Gustin 12, Gabe Simons 4, Caden Sims 3.

AHS (1-0): Ahmere Carson 24, Sean Paige 12, Ty Wills 12, Jaquan Ingram 8, Kedric Anderson 8, Jaylen Murphy 4.

Girls basketball

Guerin Catholic 49, Lapel 41

Lapel (3-2): Kerith Renihan 11, Ashlynn Allman 8, Rosemary Likens 7, Deannaya Haseman 5, Madelyn Poynter 4, Annalee Stow 3, Jaylee Hubble 3.

Guerin Catholic (4-2): Kathryn Loso 17, Katie Koger 12, Natalie Fernandez 9, Hannah Weitzel 4, Hally Buehler 4, Ava Bills 2, Mia Thompson 1.

Schedule

Wednesday, Dec. 1

Boys basketball

7:30 p.m. — Elwood at Lapel

Wrestling

6 p.m. — Lapel at Anderson

Thursday, Dec. 2

Girls basketball

7:30 p.m. — Greenfield-Central at Lapel

Friday, Dec. 3

Boys basketball

7:30 p.m. — Lapel at Pendleton Heights

Saturday, Dec. 4

Girls basketball

1:30 p.m. — Pendleton Heights at Mt. Vernon

Wrestling

8:30 a.m. — Lapel at Maconaquah Super Duals

8:30 a.m. — Pendleton Heights at New Castle Invitational

Tuesday, Dec. 7

Boys swimming

5:30 p.m. — Yorktown at Pendleton Heights

Girls basketball

7:30 p.m. — Daleville at Lapel

7:30 p.m. — Hamilton Southeastern at Pendleton Heights

Girls swimming

5:30 p.m. — Yorktown at Pendleton Heights

Wednesday, Dec. 8

Girls basketball

7:30 p.m. — Lapel at Madison-Grant

Wrestling

6 p.m. — Lapel at Alexandria

Thursday, Dec. 9

Boys swimming

5:30 p.m. — Greenfield-Central at Pendleton Heights

Girls basketball

7:30 p.m. — Pendleton Heights at Delta

Girls swimming

5:30 p.m. — Greenfield-Central at Pendleton Heights

Friday, Dec. 10

Boys basketball

7:30 p.m. — Lapel at Wapahani

7:30 p.m. — Mt. Vernon at Pendleton Heights

Saturday, Dec. 11

Boys basketball

7:30 p.m. — Muncie Burris at Lapel

7:30 p.m. — Connersville at Pendleton Heights

Boys swimming

10 a.m. — Pendleton Heights Diving Invitational

1 p.m. — Pendleton Heights at Shelbyville Relays

Girls basketball

1:30 p.m. — Lapel at Tipton

Girls swimming

10 a.m. — Pendleton Heights Diving Invitational

1 p.m. — Pendleton Heights at Shelbyville Relays

Wrestling

8:30 a.m. — Pendleton Heights Super 6

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here