Prep wrap

0
247

Pendleton Heights Grace McKinney reacts after winning the Girls 200-Yard Freestyle event at the Hoosier Heritage Conference 2021-22 Swimming and Diving Championships at New Palestine High School on Friday December 17, 2021.

Rob Baker | For The Times-Post

Results

Tuesday, Dec. 21

Boys basketball

Guerin Catholic at Lapel

Boys swimming

Pendleton Heights at Anderson

Girls swimming

Pendleton Heights at Anderson

Saturday, Dec. 18

Boys swimming

Pendleton Heights at HHC Swimming and Diving at New Palestine

Team scores: Mt. Vernon 350.5, Delta 336, Yorktown 310, New Palestine 288, Greenfield-Central 209, Pendleton Heights 204.5, New Castle 202, Shelbyville 192.

PH runner-up finishers: Ashur Grobey (1-meter diving), Jacob Simpson (100 butterfly)

Girls basketball

Lawrence Central 73, Pendleton Heights 71, OT

PH (9-3): Whitney Warfel 21, Hailee Brunnemer 18, Abi Rosenkrans 10, Berkley Shelton 4, Morgan Martin 4

LC (8-6)

Friday, Dec. 17

Boys basketball

Monroe Central 54, Lapel 42

LHS (4-3), Monroe Central (6-0)

Girls swimming

Pendleton Heights (2nd) at HHC Swimming at New Palestine
Team scores: Greenfield-Central 503, Pendleton Heights 395, New Castle 257, Yorktown 228, Mt. Vernon 204, Delta 196, New Palestine 163, Shelbyville 134.
PH first-place finishers: Grace McKinney (200 freestyle, 200 freestyle relay), Maddie Heineman (1-meter diving, competed on Thurs.), Jaima Link (200 freestyle relay), Mallory Gentry (200 freestyle relay), Sophie Kaster (200 freestyle relay).
PH runner-up finishes: McKinney (500 freestyle, 400 freestyle relay), Link (400 freestyle relay), Gentry (400 freestyle relay), Kaster (400 freestyle relay)

Thursday, Dec. 16

Girls basketball

Lapel 56, Monroe Central 31

LHS (9-4): Ashlynn Allman 14, Madelyn Poynter 10, Jaylee Hubble 9, Deannaya Haseman 6, Rosemary Likens 6, Kerith Renihan 6, Annalee Stow 3, Morgan Baker 2.

MCHS (8-3): Macy Shinn 11, Samantha Farmer 9, Sydney Patterson 8, Maleigh Ervin 2, Maggie Haney 1.

Girls swimming

Pendleton Heights at HHC Diving at New Palestine

PH results: 1, Madelyn Heineman,Pendleton Heights, 331.55; 9, Ella Grobey, Pendleton Heights;196.25; 14, Zoe Kesler,Pendleton Heights, 181.05.

Tuesday, Dec. 14

Boys basketball

Pendleton Heights 65, Guerin Catholic 60 OT

PH (1-5): Jamison Dunham 20, Josiah Gustin 15, Brayden Kanitz 14, Luke Candiano 6, Caden Sims 6, Aaron Cookston 4

GC (3-2): Will Grissom 21, Robert Sorensen 15, Lucas Parker 10, Aden Cannon 8, Patrick Baird 4, Ty Sanders 2

Boys swimming

New Palestine 93, Pendleton Heights 86

PH winners: Jacob Simpson (200 medley relay, 100 butterfly, 100 backstroke), Ian Christian (200 medley relay, 200 IM), Mark Nielsen (200 medley relay), Cayman Craft (200 medley relay), Ashur Grobey (1-meter diving), Evan McKinney (500 freestyle)

Girls basketball

Eastern Hancock 52, Lapel 46

Lapel (8-4): Deannaya Haseman 12, Ashlynn Allman 10, Jaylee Hubble 7, Madelyn Poynter 5, Annalee Stow 5, Kerith Renihan 4, Rosemary Likens 3

EH (10-1): Grace Stapleton 11, Emma Bolding 10, Ruby White 10, Sammie Bolding 9, Caroline Stapleton 8, Makenzie O’Neal 2, Sydney Springman 2

Girls swimming

Pendleton Heights 129, New Palestine 52

PH winners: Mallory Gentry (200 freestyle, 100 freestyle, 200 freestyle relay, 400 freestyle relay), Sophie Kaster (50 freestyle, 100 butterfly, 200 freestyle relay, 400 freestyle relay), Grace McKinney (500 freestyle, 200 freestyle relay, 400 freestyle relay), Ellie Ray (200 medley relay, 200 IM), Ella Rector (200 medley relay, 100 backstroke), Ella Dixon (200 medley relay, 100 breaststroke), Jaima Link (200 freestyle relay, 400 freestyle relay), Kennedy Safford (200 medley relay), Maddie Heineman (1-meter diving)

Schedule

Wednesday, Dec. 22

Girls basketball

7:30 p.m. – Yorktown at Pendleton Heights

Thursday, Dec. 23

Wrestling

9 a.m. – Lapel at ECIC Tournament (Jay County)

Tuesday, Dec. 28

Boys basketball

11 a.m. – Pendleton Heights at Warsaw

6 p.m. – Pendleton Heights vs. FW Dwenger (at Warsaw)

Girls basketball

10 a.m. – Lapel at Frankfort Tourney

Wrestling

9 a.m. – Pendleton Heights at North Montgomery Invitational

Wednesday, Dec. 29

Boys basketball

6 p.m. – Pendleton Heights vs. SB Washington (at Warsaw)

7:30 p.m. – Lapel at Northeastern

Wrestling

9 a.m. – Pendleton Heights at North Montgomery Invitational

Monday, Jan. 3

Boys basketball

7:30 p.m. — Lapel at Elwood in Madison County Tournament

7:30 p.m. — Anderson at Pendleton Heights in Madison County Tournament

Girls basketball

6 p.m. — Lapel at Elwood in Madison County Tournament

6 p.m. — Anderson at Pendleton Heights in Madison County Tournament

Tuesday, Jan. 4

Boys swimming

6 p.m. — Pendleton Heights at Oak Hill

Girls swimming

6 p.m. — Pendleton Heights at Oak Hill

Wrestling

6 p.m. — Lapel/Centerville/Union City at Knightstown

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here