Prep wrap

0
325
Game day or date circled with red pen or marker on a calendar or schedule as a reminder of the big event or competition

Results

Tuesday, Jan. 11

Boys swimming

Shelbyville at Pendleton Heights

Girls basketball

Sheridan at Lapel

Girls swimming

Shelbyville at Pendleton Heights

Wrestling

Pendleton Heights at Fishers

Saturday, Jan. 8

Girls basketball

Pendleton Heights 54, Lapel 43 in Madison County Tournament championship

Wrestling

Lapel (2-3 record) at Guerin Catholic Invitational

Individual leaders: Grant Morris (5-0), Kyle Shelton (4-1), Trace Pesko (4-1), Charlie Pitcock (2-3), Haiden Scherer (2-3), Braden Dawson (1-4), Braken Little (1-4), Grissom Jernigan (1-4).

Friday, Jan. 7

Boys basketball

Anderson 69, Lapel 34 in Madison County Tournament championship

Pendleton Heights vs. Elwood (canceled) in Madison County Tournament (fifth-place game)

Thursday, Jan. 6

Girls basketball

Pendleton Heights 42, Frankton 40 in Madison County Tournament semifinal

Lapel won by forfeit over Alexandria at Pendleton Heights in Madison County Tournament semifinal

Wednesday, Jan. 5

Boys basketball

Lapel 71, Alexandria 43, in Madison County Tournament semifinal

Lapel (6-5): Corbin Renihan 16, Griffin Craig 11, Landon Bair 11, Nick Witte 9, Brennan Stow 6, Brode Judge 5, Matthew Carpenter 4, Jake Paska 3, Rylie Hudson 2, Tyler Dollar 2, Bode Judge 2

Alexandria (5-6)

Pendleton Heights 68, Frankton 55 at APA in Madison County Tournament consolation round

PH (2-9): Josiah Gustin 17, Luke Candiano 15, Jamison Dunham 10, Ethan Ross 9, Brayden Kanitz 9, Caden Sims 6, Nolan Souders 2.

Frankton (3-6): Harrison Schwinn 17, Colin Gardner 17, Blake Mills 9, Jacob Davenport 6, Tyler Bates 6.

Wrestling

Mt. Vernon 46, Pendleton Heights 27

PH winners: Elijah Wolf (113), Iven Chen (120), Blake Nicholson (126), Ethan Childers (160), Garrett Pederson (182).

Tuesday, Jan. 4

Boys swimming

Oak Hill 124, Pendleton Heights 59

PH winners: Evan McKinney (500 freestyle), Jacob Simpson (100 backstroke)

Girls swimming

Pendleton Heights 108, Oak Hill 78

PH winners: Grace McKinney (200 medley relay, 500 freestyle, 400 freestyle relay), Ella Rector (200 medley relay, 100 backstroke), Sophie Kaster (200 medley relay, 400 freestyle relay), Clara McIntyre (200 freestyle, 400 freestyle relay), Stella Payne (100 freestyle, 400 freestyle relay), Catherine Dudley (200 medley relay).

Wrestling

Lapel 30, Knightstown 18

Monday, Jan. 3

Boys basketball

Lapel 75, Elwood 34 in Madison County Tournament quarterfinal

Lapel (5-5): Landon Bair 12, Bode Judge 10, Jake Paska 9, Chase Landis 8, Brennan Stow 8, Griffin Craig 7, Rylie Hudson 7, Corbin Renihan 4, Nick Witte 4, Brode Judge 3, Tyler Dollar 2, Coleton Kadinger 1.

Elwood (0-8)

Anderson 78, Pendleton Heights 49 in Madison County Tournament quarterfinal

Girls basketball

Lapel 66, Elwood 16 in Madison County Tournament quarterfinal

Lapel (11-5): Deannaya Haseman 15, Ashlynn Allman 14, Madelyn Poynter 12, Kerith Renihan 8, Shelby Cates 5, Annalee Stow 4, Rosemary Likens 3, Jaylee Hubble 3, Brooklyn Boles 2.

Elwood (0-15): Hannah McCleery 10, Raeghan Wisehart 5, Darica Dickey 1.

Pendleton Heights won by forfeit over Anderson in Madison County Tournament quarterfinal

Schedule

Thursday, Jan. 13

Boys swimming

5:30 p.m. — Pendleton Heights at Delta

Girls basketball

7:30 p.m. — Lapel at Shenandoah

Girls swimming

5:30 p.m. — Pendleton Heights at Delta

Friday, Jan. 14

Boys basketball

7:30 p.m. — Lapel at Hamilton Heights

7:30 p.m. — Pendleton Heights at New Palestine

Girls basketball

6 p.m. — Pendleton Heights at New Palestine

Saturday, Jan. 15

Boys basketball

7:30 p.m. — Pendleton Heights at Shelbyville

Girls basketball

1:30 p.m. — Pendleton Heights at Rushville

Gymnastics

11 a.m. — Lapel at Franklin Central Invitational

Wrestling

8:30 a.m. — Pendleton Heights at HHC Tournament (Yorktown)

9 a.m. — Neil Muse Invitational at Lapel

Monday, Jan. 17

Wrestling

6 p.m. — Pendleton Heights at Brebeuf

Tuesday, Jan. 18

Boys swimming

5:30 p.m. — New Castle at Pendleton Heights

Girls basketball

7:30 p.m. — Lapel at Pendleton Heights

Girls swimming

5:30 p.m. — New Castle at Pendleton Heights

Wednesday, Jan. 19

Wrestling

6 p.m. — Lapel at Daleville

6:30 p.m. — Frankton at Pendleton Heights

Thursday, Jan. 20

Boys swimming

5:30 p.m. — Pendleton Heights at Mt. Vernon

Girls basketball

7:30 p.m. — Muncie Central at Lapel

7:30 p.m. — Connersville at Pendleton Heights

Girls swimming

5:30 p.m. — Pendleton Heights at Mt. Vernon

Friday, Jan. 21

Boys basketball

7:30 p.m. — Delta at Pendleton Heights

Saturday, Jan. 22

Boys basketball

7:30 p.m. — Daleville at Lapel

Gymnastics

11 a.m. — Lapel at Northwestern Invitational

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here