Prep results
Tuesday, Jan. 28
Boys swimming
Liberty Christian at Pendleton Heights
[sc:text-divider text-divider-title=”Story continues below gallery” ]Click here to purchase photos from this gallery
Girls basketball
Wapahani at Lapel
Girls swimming
Liberty Christian at Pendleton Heights
Monday, Jan. 27
Girls basketball
Pendleton Heights 66, Eastern Hancock 53
PH (12-10): Kylie Davis 25, Aubree Dwiggins 13, Whitney Warfel 13, Megan Mills 8, Morgan Martin 5, Gracie Conkling 2.
EH (12-8): Jocelyn Duncan 22, Grace Stapleton 9, Chloe O’Neal 6, Caroline Stapleton 6, Aly Spaulding 4, Emma Bolding 4, Skyla Smith 2.
Saturday, Jan. 25
Boys basketball
Lapel 59, New Castle 54
LHS (9-7): Carson Huber 13, Bryce Carpenter 12, Gage White 9, Kolby Bullard 9, Blake Mills 8, Caden Eicks 3, Noah Frazier 3, Corbin Renihan 2.
NCHS (8-7): Cole McDaniel 27, Trey Miller 10, Brandon Matney 8, Collin Blessinger 5, William Grieser 2, Deven Fielden 2.
Girls basketball
Pendleton Heights 48, Shenandoah 39
PH (11-10): Aubree Dwiggins 15, Megan Mills 10, Kylie Davis 8, Gracie Conkling 6, Morgan Martin 3, Whitney Warfel 3, Kylea Lloyd 3.
SHS (19-2): Erikka Hill 20, Kathryn Perry 17, Rylee Johnson 1, Hannah Zody 1.
Gymnastics
Lapel at Northwestern Invitational
Madi Carpenter: vault, 9.15 (third); bars, 8.7 (third); beam, 9.025 (third); floor, 9.05 (fourth); all-around, 35.925 (fourth)
Thursday, Jan. 23
Boys swimming
Mt. Vernon 120, Pendleton Heights 55
PH winner: Cayden Sisson (1-meter diving)
Girls basketball
Pendleton Heights 69, Connersville 26
PH (10-10): Kylie Davis 19, Megan Mills 14, Whitney Warfel 10, Aubree Dwiggins 7, Gracie Conkling 7, Jaylee Hubble 6, Becky Booth 2, Kylea Lloyd 2, Hailee Brunnemer 2.
CHS (1-19): Chyann Young 8
Girls swimming
Pendleton Heights 150, Mt. Vernon 30
PH winners: Lily Brooks (100-meter backstroke, 200 medley relay), Kaitlyn Wheetley (100 breaststroke, 200 medley relay, 200 freestyle relay), Emma Robison (200 IM, 100 butterfly, 200 medley relay), Karly Riffey (50 freestyle, 100 freestyle, 200 medley relay, 400 freestyle relay), Grace McKinney (200 freestyle, 500 freestyle, 200 freestyle relay), Elayna Sisson (1-meter diving), Emma Weflen (200 freestyle relay), Ella Dixon (200 freestyle relay), Jaima Link (400 freestyle relay), Maggie Miller (400 freestyle relay), Sophie Kaster (400 freestyle relay).
Wednesday, Jan. 22
Boys basketball
Richmond 77, Pendleton Heights 71, overtime
PH (6-8): Davrick Black 27, Jamison Dunham 14, Kamden Earley 9, Carter Aldredge 8, Luke Candiano 7, Ethan Ross 6.
RHS (9-7): Tytan Newton 28, Cleevas Craig 15, Andrew Kroft 13, Tylen Harris 10, Koream Jett 9, Dorian Hill 2.
Wrestling
Lapel 41, Daleville 39
LHS winners: Bryan Rodriguez (pin), Bruin White (pin), Grant Morris (pin), Hunter Morris (pin), Teague Scherer (pin), Kyle Shelton (technical fall), Keegan O’Connor.
Pendleton Heights 43, Frankton 27
PH winners: Blake Nicholson (120), Gator Bynum (145), Ethan Childers (152), Maverick Hamilton (160), Zach Sanford (170), Colin Gillespie (182), Justin Stephens (220), Cade Campbell (285)
Tuesday, Jan. 21
Boys swimming
New Castle 101, Pendleton Heights 80
PH winners: Brayden Jones (50-meter freestyle), Cayden Sisson (1-meter diving), Trevor Cobb (100 butterfly, 100 backstroke)
Girls basketball
Pendleton Heights 52, Lapel 50
PH (9-10): Aubree Dwiggins 18, Kylea Lloyd 10, Megan Mills 8, Kylie Davis 8, Whitney Warfel 5, Gracie Conkling 3.
LHS (14-6): Makynlee Taylor 15, Ashlynn Allman 10, Delany Peoples 10, Morgan Knepp 7, Lily Daniels 6, Chloe Tucker 2.
Girls swimming
Pendleton Heights 145, New Castle 35
PH winners: Lily Brooks (100 backstroke, 200 medley relay, 400 freestyle relay), Kaitlyn Wheetley (50 freestyle, 100 breaststroke, 200 medley relay, 200 freestyle relay), Emma Robison (200 IM, 200 medley relay, 200 freestyle relay, 400 freestyle relay), Karly Riffey (100 freestyle, 200 medley relay, 200 freestyle relay), Maggie Miller (200 freestyle), Elayna Sisson (1-meter diving), Sophie Kaster (100 butterfly, 400 freestyle relay), Grace McKinney (500 freestyle), Stella Payne (200 freestyle relay), Jaima Link (400 freestyle relay).
Wrestling
Pendleton Heights 45, Anderson 27
PH winners: Jake Ehrgott (132), Gator Bynum (138), Ethan Childers (152), Maverick Hamilton (160), Zach Sanford (170), Colin Gillespie (182), Colyn Griffith (195), Justin Stephens (220), Cade Campbell (285)
Schedule
Wednesday, Jan. 29
Girls basketball
6 p.m. — Noblesville at Pendleton Heights
Thursday, Jan. 30
Gymnastics
6 p.m. — Lapel, Noblesville at Western
Friday, Jan. 31
Boys basketball
6 p.m. — Lapel at Eastern Hancock
6 p.m. — Greenfield- Central at Pendleton Heights
Saturday, Feb. 1
Boys basketball
6 p.m. — Lapel at Oak Hill
6 p.m. — Pike at Pendleton Heights
Gymnastics
Noon — Lapel at Western Invitational
Wrestling
9 a.m. — Lapel, Pendleton Heights at Elwood Sectional
Tuesday, Feb. 4
Girls basketball
6 p.m. — Lapel vs. Elwood at Lapel Sectional
Gymnastics
6:30 p.m. — Lapel, New Palestine at Noblesville
Wednesday, Feb. 5
Girls basketball
6 p.m. — Pendleton Heights vs. Greenfield- Central at Richmond Sectional
Thursday, Feb. 6
Boys basketball
6 p.m. — Alexandria at Lapel
6 p.m. — Pendleton Heights at Yorktown
Girls swimming
5:30 p.m. — Pendleton Heights at Hamilton Southeastern Sectional
Friday, Feb. 7
Girls basketball
6 p.m. — Lapel (if it wins Tuesday) vs. Wapahani at Lapel Sectional
7:30 p.m. — Pendleton Heights (if it wins Wednesday) vs. Mt. Vernon-New Palestine winner at Richmond Sectional
Saturday, Feb. 8
Boys basketball
Noon — Elwood at Lapel
Girls basketball
7:30 p.m. — Championship at Lapel Sectional
7:30 p.m. — Championship at Richmond Sectional
Girls swimming
9 a.m. — Pendleton Heights at Hamilton Southeastern Sectional
Wrestling
9:30 a.m. — Lapel, Pendleton Heights at Pendleton Heights Regional