Results
Tuesday, Dec. 29
Boys basketball
Frankton at Lapel (postponed)
Girls basketball
Lapel won the Park Tudor Holiday Tournament
Wrestling
Lapel at Daleville Bronco Duals: Greenfield-Central 75, Lapel 3
Saturday, Dec. 26
Girls basketball
Lapel at Frankfort Invitational
Hamilton Heights 67, Lapel 42 (championship)
Lapel (5-7), Hamilton Heights (6-0)
Lapel 63, South Newton 27 (semifinal)
Lapel (4-7), South Newton (0-7)
Wednesday, Dec. 23
Girls basketball
Pendleton Heights 82, Shelbyville 59
PH (6-4, 4-0 in Hoosier Heritage Conference): Whitney Warfel 25, Kylie Davis 19, Abi Rosenkrans 15, Kylea Lloyd 10, Hailee Brunnemer 5, Isabelle Williams 3, Morgan Martin 2.
Shelbyville (4-7, 1-2): Kylee Edwards 12, Jaidyn Tackett 11, Madison Phares 11, Madison Bassett 9, Megan Eads 9, Ava Wilson 7.
Tuesday, Dec. 22
Boys basketball
Guerin Catholic 82, Lapel 40
Lapel (1-4): Caden Eicks 21, Landon Bair 7, Griffin Craig 5, Camren Sullivan 3, Jake Paska 2.
Guerin Catholic (6-1)
Westfield 81, Pendleton Heights 38
PH (0-3): Jamison Dunham 14, Luke Candiano 8, Zion Cook 6, Ethan Ross 5, Josiah Gustin 3, Evan John 2.
Westfield (6-0): Cam Haffner 19, Nic Depasquale 18, Luke Naas 13, Benji Welch 12, Braden Smith 11, Matthew Penley 4, Trey Dorton 2, Kai Butterworth 2.
Boys swimming
Anderson 93, Pendleton Heights 88
PH winners: Jacob Simpson (200 medley relay), Tyler Hollendonner (200 medley relay), Trevor Cobb (200 medley relay), Ian Christian (200 medley relay), Oliver Claxon (200 IM, 100 breaststroke), Ashur Grobey (1-meter diving)
Girls swimming
Pendleton Heights 137, Anderson 46
PH winners: Emma Weflen (200 medley relay, 100 backstroke), Kaitlyn Wheetley (200 medley relay, 50 freestyle, 200 freestyle relay, 100 breaststroke), Kennedy Safford (200 medley relay), Clara McIntyre (200 medley relay), Grace McKinney (200 freestyle, 100 freestyle, 400 freestyle relay), Jaima Link (200 IM, 200 freestyle relay), Maddie Heineman (1-meter diving), Sophie Kaster (100 butterfly, 400 freestyle relay), Catherine Dudley (200 freestyle relay, 400 freestyle relay), Stella Payne (200 freestyle relay), Alexis Sutton (400 freestyle relay)
Schedule
Wednesday, Dec. 30
Boys basketball
6 p.m. — Hamilton Southeastern at Pendleton Heights
Girls basketball
11 a.m. — New Castle at Pendleton Heights
6 p.m. — Connersville at Lapel (postponed)
Saturday, Jan. 2
Girls basketball
Noon — Mt. Vernon at Pendleton Heights
Monday, Jan. 4
Boys basketball
7:30 p.m. — Lapel at APA in Madison County Tournament (quarterfinal)
7:30 p.m. — Alexandria at Pendleton Heights in Madison County Tournament (quarterfinal)
Girls basketball
6 p.m. — Alexandria at Pendleton Heights in Madison County Tournament (quarterfinal)
6 p.m. — Lapel at APA in Madison County Tournament (quarterfinal)
Tuesday, Jan. 5
Wrestling
6 p.m. — Lapel, Knightstown, Union City at Centerville
Wednesday, Jan. 6
Boys basketball
6 p.m — Lapel in Madison County Tournament (semifinal)
6 p.m — Pendleton Heights in Madison County Tournament (semifinal)
Wrestling
6:30 p.m. — Mt. Vernon at Pendleton Heights
Thursday, Jan. 7
Girls basketball
6 p.m. — Lapel in Madison County Tournament (semifinal)
6 p.m. — Pendleton Heights in Madison County Tournament (semifinal)
Friday, Jan. 8
Boys basketball
TBD — Lapel in Madison County Tournament (consolation/final)
TBD — Pendleton Heights in Madison County Tournament (consolation/final)
Saturday, Jan. 9
Girls basketball
TBD — Lapel at Madison County Tournament (championship)
TBD — Pendleton Heights at Madison County Tournament (championship)
Wrestling
9 a.m. — Lapel at Guerin Catholic Invitational
Tuesday, Jan. 12
Boys swimming
5:30 p.m. — Pendleton Heights at Shelbyville
Girls basketball
6 p.m. — Elwood at Lapel
Girls swimming
5:30 p.m. — Pendleton Heights at Shelbyville
Wrestling
6:30 p.m. — Fishers at Pendleton Heights
Thursday, Jan. 14
Boys swimming
5:30 p.m. — Delta at Pendleton Heights
Girls basketball
6 p.m. — Lapel at Shenandoah
Girls swimming
5:30 p.m. — Delta at Pendleton Heights
Wrestling
6 p.m. — Lapel at Hamilton Heights
Friday, Jan. 15
Boys basketball
6 p.m. — Hamilton Heights at Lapel
7:30 p.m. — New Palestine at Pendleton Heights
Girls basketball
6 p.m. — New Palestine at Pendleton Heights
Saturday, Jan. 16
Boys basketball
6 p.m. — Greenfield-Central at Lapel
6 p.m. — Shelbyville at Pendleton Heights
Girls basketball
Noon — Rushville at Pendleton Heights
Gymnastics
Noon — Lapel at Franklin Central Invitational (Ind. Gym. Center)
Wrestling
8:30 a.m. — Pendleton Heights at HHC Meet (New Castle)
9 a.m. — Neil Muse Invitational at Lapel