Prep wrap

0
601

Prep wrap

Results

Tuesday, Dec. 7

Boys swimming

Yorktown at Pendleton Heights

Girls basketball

Daleville at Lapel

Hamilton Southeastern at Pendleton Heights

Girls swimming

Yorktown at Pendleton Heights

Saturday, Dec. 4

Wrestling

Lapel at Maconaquah Super Duals

LHS win-loss records: Grant Morris 5-0, Braken Little 5-0, Charlie Pitcock 4-1, Alan Buzan 3-2, Kyle Shelton 3-2, Grissom Jernigan 3-2, Haiden Scherer 2-3

Pendleton Heights (3-2) at New Castle Invitational

Dual wins: New Castle, Knightstown, Shelbyville

Dual losses: North Central, Beech Grove

PH win-loss records: Elijah Creel 5-0, Blake Nicholson 5-0, Jackson Todd 4-1, Ethan Childers 4-1, Boyne Chen 4-1, Derek Lowder 4-1. Arabian Wrestlers of the meet: Chen, Chris Crank.

Thursday, Dec. 2

Girls basketball

Lapel 60, Greenfield-Central 52

LHS (6-2): Jaylee Hubble 17, Ashlynn Allman 15, Kerith Renihan 12, Deannaya Haseman 9, Madelyn Poynter 5, Annalee Stow 2.

G-C (1-7)

Wednesday, Dec. 1

Boys basketball

Lapel 74, Elwood 39

Lapel (3-0): Brode Judge 16, Chase Landis 11, Jake Paska 10, Griffin Craig 8, Bode Judge 8, Corbin Renihan 7, Landon Bair 7, Brenna Stow 3, Nick Witte 2, Matthew Carpenter 2.

Elwood (0-2): Will Retherford 13, Jayden Reese 12, Hunter Sallee 9, Jackson Blackford 3, Zane Henry 2.

Wrestling

Anderson 42, Lapel 30

LHS winners: Braken Little, Alan Buzan, Charlie Pitcock, Kyle Shelton, Grant Morris

Tuesday, Nov. 30

Boys basketball

Westfield 71, Pendleton Heights 36

PH (0-2): Josiah Gustin 13, Luke Candiano 10, Brayden Kanitz 6, Aaron Cookston 4, Caden Sims 3.

Westfield (1-0): Braden Smith 17, Cam Haffner 17, Kai Butterworth 12, Trey Buchanan 8, Alex Romack 7, Sam Bishop 3, Reiner Obray 3, Trey Dorton 2, Jonah Spinner 2.

Boys swimming

Pendleton Heights 113, Muncie Central 68

PH winners: Jacob Simpson (200-meter medley relay, 100 butterfly, 100 backstroke,, 400 freestyle relay), Evan McKinney (200 medley relay, 200 freestyle, 500 freestyle, 400 freestyle relay), Tyler Hollendonner (200 medley relay, 100 breaststroke, 400 freestyle relay), Ian Christian (200 medley relay, 50 freestyle, 400 freestyle relay), Ashur Grobey (1-meter diving), Cayman Craft (100 freestyle).

Girls basketball

Lapel 63, Yorktown 42

LHS (5-2): Ashlynn Allman 19, Deannaya Haseman 11, Madelyn Poynter 10, Jaylee Hubble 9, Kerith Renihan 7, Rosemary Likens 4, Taylor Mroz 2, Morgan Baker 1.

Yorktown (1-2)

Girls swimming

Pendleton Heights 142, Muncie Central 44

PH winners: Grace McKinney (200 medley relay, 500 freestyle, 100 breaststroke, 400 freestyle relay), Sophie Kaster (200 medley relay, 50 freestyle, 100 butterfly, 400 freestyle relay), Mallory Gentry (200 freestyle, 100 freestyle, 200 freestyle relay, 400 freestyle relay), Ella Dixon (200 medley relay, 200 freestyle relay), Jaima Link (200 IM, 400 freestyle relay), Ella Rector (200 medley relay), Maddie Heineman (1-meter diving), Isabel Blosser (200 freestyle relay), Ellie Ray (200 freestyle relay), Stella Payne (100 backstroke).

Schedule

Wednesday, Dec. 8

Girls basketball

7:30 p.m. — Lapel at Madison-Grant

Wrestling

6 p.m. — Lapel at Alexandria

6:30 p.m. — Greenfield-Central at Pendleton Heights

Thursday, Dec. 9

Boys swimming

5:30 p.m. — Greenfield-Central at Pendleton Heights

Girls basketball

7:30 p.m. — Pendleton Heights at Delta

Girls swimming

5:30 p.m. — Greenfield-Central at Pendleton Heights

Friday, Dec. 10

Boys basketball

7:30 p.m. — Lapel at Wapahani

7:30 p.m. — Mt. Vernon at Pendleton Heights

Saturday, Dec. 11

Boys basketball

7:30 p.m. — Muncie Burris at Lapel

7:30 p.m. — Connersville at Pendleton Heights

Boys swimming

10 a.m. — Pendleton Heights Diving Invitational

1 p.m. — Pendleton Heights at Shelbyville Relays

Girls basketball

1:30 p.m. — Lapel at Tipton

Girls swimming

10 a.m. — Pendleton Heights Diving Invitational

1 p.m. — Pendleton Heights at Shelbyville Relays

Wrestling

8:30 a.m. — Pendleton Heights Super 6

Monday, Dec. 13

Girls basketball

7:30 p.m. — Pendleton Heights at Fishers

Wrestling

6 p.m. — Anderson at Pendleton Heights

Tuesday, Dec. 14

Boys basketball

7:30 p.m. — Guerin Catholic at Pendleton Heights

Boys swimming

5:30 p.m. — Pendleton Heights at New Palestine

Girls basketball

7:30 p.m. — Eastern Hancock at Lapel

Girls swimming

5:30 p.m. — Pendleton Heights at New Palestine

Thursday, Dec. 16

Girls basketball

7:30 p.m. — Lapel at Monroe Central

Girls swimming

6 p.m. — Pendleton Heights at HHC Diving at New Palestine

Friday, Dec. 17

Boys basketball

7:30 p.m. — Lapel at Monroe Central

Girls swimming

6 p.m. — Pendleton Heights at HHC Swimming at New Palestine

Saturday, Dec. 18

Boys swimming

8 a.m. — Pendleton Heights at HHC Diving at New Palestine

12 p.m. — Pendleton Heights at HHC Swimming at New Palestine

Girls basketball

7:30 p.m. — Pendleton Heights at Lawrence Central

Wrestling

8:30 a.m. — Lapel, Pendleton Heights at Madison County Tournament (PH)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here