Prep wrap

0
342
Game day or date circled with red pen or marker on a calendar or schedule as a reminder of the big event or competition

Results

Tuesday, Jan. 4

Boys swimming

Pendleton Heights at Oak Hill

Girls swimming

Pendleton Heights at Oak Hill

Wrestling

Lapel/Centerville/Union City at Knightstown

Monday, Jan. 3

Boys basketball

Lapel 75, Elwood 34 in Madison County Tournament quarterfinal

Lapel (5-5), Elwood (0-8)

Girls basketball

Lapel 66, Elwood 16 in Madison County Tournament quarterfinal

Lapel (11-5), Elwood (0-15)

Wednesday, Dec. 29

Boys basketball

Pendleton Heights vs. SB Washington 48, Pendleton Heights 47 (at Warsaw)

PH (1-8): Jamison Dunham 26, Josiah Gustin 5, Ethan Ross 4, Brayden Kanitz 4, Luke Candiano 4, Reese Caplinger 2, Aaron Cookston 2.

SBW (8-3): Marcus Northern 24, Jawan Agnew 8, Terrence Reid 7, Tyler Davis 7, Ty’Shaun Grundy 2.

Northeastern 50, Lapel 36

Lapel (4-5), Northeastern (6-3)

Wrestling

Pendleton Heights at North Montgomery Invitational (Individual Tournament)

Elijah Creel (120, 3rd), Blake Nicholson (126, 3rd), Jaylen Covington (138, 4th), Ethan Childers (160, 3rd), Derek Lowder (285, 6th).

Tuesday, Dec. 28

Boys basketball

Warsaw 69, Pendleton Heights 64

PH (1-6): Jamison Dunham 34, Luke Candiano 13, Brayden Kanitz 7, Josiah Gustin 6, Caden Sims 2, Ethan Ross 2

Warsaw (5-2)

FW Dwenger 48, Pendleton Heights 41 (at Warsaw)

PH (1-7): Jamison Dunham 19, Luke Candiano 9, Brayden Kanitz 6, Caden Sims 3, Ethan Ross 2, Josiah Gustin 2.

FWD (2-5)

Girls basketball

Bethesda Christian (8-2) 56, Lapel 55 (9-5), OT at Lady Hot Dog Holiday Tournament (Frankfort)

Lapel (10-5) 58, Frankfort (1-13) 22, at Lady Hot Dog Holiday Tournament (Frankfort)

Wrestling

Pendleton Heights (7th of 16) at North Montgomery Invitational (Duals)

Team scores: Pendleton Heights 56, West Vigo 18; Rensselaer Central 56, Pendleton Heights18; Pendleton Heights 69, Fort Wayne South 12; Whiteland 45, Pendleton Heights 36; Pendleton Heights 42, Harrison 39

Individual results: Elijah Creel (120, 5-0), Ethan Childers (160, 5-0), Derek Lowder (285, 5-0), Elijah Wolf (113, 4-1), Blake Nicholson (126, 4-1), Alex Heineman (132, 3-2), James Walford (152, 3-2)

Schedule

Wednesday, Jan. 5

Boys basketball

6 p.m.— Lapel at Alexandria in Madison County Tournament semifinal

7:30 p.m.— Pendleton Heights vs. Frankton at APA in Madison County Tournament consolation r0und

Wrestling

6:30 p.m. — Pendleton Heights at Mt. Vernon

Thursday, Jan. 6

Girls basketball

6 p.m.— Lapel vs. Alexandria at Pendleton Heights in Madison County Tournament semifinal

7:30 p.m. — Frankton at Pendleton Heights in Madison County Tournament semifinal

Friday, Jan. 7

Boys basketball

TBD — Lapel in Madison County Tournament

TBD — Pendleton Heights in Madison County Tournament

Saturday, Jan. 8

Girls basketball

TBD — Lapel in Madison County Tournament

TBD — Pendleton Heights in Madison County Tournament

Wrestling

9 a.m. — Lapel at Guerin Catholic Invitational

Tuesday, Jan. 11

Boys swimming

5:30 p.m. — Shelbyville at Pendleton Heights

Girls basketball

7:30 p.m. — Sheridan at Lapel

Girls swimming

5:30 p.m. — Shelbyville at Pendleton Heights

Wrestling

6:30 p.m. — Pendleton Heights at Fishers

Thursday, Jan. 13

Boys swimming

5:30 p.m. — Pendleton Heights at Delta

Girls basketball

7:30 p.m. — Lapel at Shenandoah

Girls swimming

5:30 p.m. — Pendleton Heights at Delta

Friday, Jan. 14

Boys basketball

7:30 p.m. — Lapel at Hamilton Heights

7:30 p.m. — Pendleton Heights at New Palestine

Girls basketball

6 p.m. — Pendleton Heights at New Palestine

Saturday, Jan. 15

Boys basketball

7:30 p.m. — Pendleton Heights at Shelbyville

Girls basketball

1:30 p.m. — Pendleton Heights at Rushville

Gymnastics

11 a.m. — Lapel at Franklin Central Invitational

Wrestling

8:30 a.m. — Pendleton Heights at HHC Tournament (Yorktown)

9 a.m. — Neil Muse Invitational at Lapel

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here