Primary turnout low, some incumbents fall

0
1479

MADISON COUNTY With voter turnout in Madison County of less than 17% in Tuesday’s primary election, there were plenty of close races, and incumbents who lost their bids.

There were 14,840 ballots cast, 10,077 Republican and 4,763 32.10 Democratic.

On the Republican ticket, John L. Beeman received the nomination for sheriff with 39% of the vote in a three-way race. Beeman’s vote total was 3,832, compared with 3,223 votes for Kimberly S. Stigall and 2,758 votes for Anthony Emery. Beeman will face Democratic candidate for sheriff Joey Cole in November.

Also on the Republican ticket, Olivia Pratt defeated County Commissioner District 1 incumbent Kelly Gaskill with 55% of the vote (5,482 to 4,390).

In the four County Council seats on the Republican ballot, challenger Bethany Keller also defeated the incumbent Jerry Alexander in District 1, 1,856 (59%) to 1,273.

In District 2, incumbent Diana Likens held off opponent Devin Norrick by just five votes 1,271-1,266, or 50.1%.

Council District 3, Jodi L. Norrick received 840 (50.7%) compared to opponent Pete Heuer’s 817 votes.

Incumbent Rob Steele won Council District 4 nomination with 1,561 (64%), compared to Kaele Albert’s 863 votes.

In the Republican race for county recorder, Angela (Angie) Abel defeated Susan Odom 5,563 (59%) to 3,826.

On the Democratic ballot, Stephen Gaiser won the nomination for County Commissioner District 1 with 2,173, or 50.2%, over opponent Latisha Guinn, who received 2,154 votes.

Summary Report Madison County, Indiana, Unofficial

Results

Run Date:05/03/22 Primary Election

Run Time:07:57 Pm May 3, 2022

Statistics

Votes Percent

Precincts Counted (Of 112)… . . 112

Registered Voters Total . . 89,892

Ballots Cast Total… . 14,840

Ballots Cast Republican . . 10,077 (67.90%)

Ballots Cast Democratic . . 4,763 (32.10%)

Ballots Cast Nonpartisan… . . 0

Ballots Cast Blank… . 9 .06

Voter Turnout Total 16.51

Voter Turnout Blank .01

Republican

U.S. Senator

(Vote for one)

Todd Young . 8,984 (100%)

U.S. Representative

(Vote for one)

Victoria Spartz . . 9,174 (100%)

State Senator District 25

(Vote for one)

Mike Gaskill 5,489 (55.55%)

Evan Mcmullen 4,393 (44.45%)

State Representative District 31

(Vote for one)

Andy Lyons . 108 (32.63%)

Ann Vermilion 223 (67.37%)

State Representative District 35

(Vote for one)

Elizabeth Rowray . . 3,232 (100%)

State Representative Distrct 36

(Vote for one)

Kyle Pierce… . 4,123( 100%)

State Representative District 53

(Vote for one)

Robert W. Cherry . . 959 (100%)

State Representative District 88

(Vote for one)

Chris Jeter… . 261 (64.13%)

Chrystal Sisson . . 146 35.87

Judge Circuit Court County

(Vote for one)

Mark Dudley… . 9,089 (100%)

Attorney County

(Vote for one)

Rodney Cummings . . 8,732 (100%)

Clerk Circuit Court County

(Vote for one)

Linda S. Smith… 9,067 (100%)

Recorder County

(Vote for one)

Angela (Angie) Abel . 5,563 (59.25%)

Susan Odom . 3,826 (40.75%)

Treasurer County

(Vote for one)

Dan Girt… . . 9,022 (100%)

Sheriff County

(Vote for one)

John L. Beeman… 3,832 (39.05%)

Anthony Emery 2,758 (28.11%)

Kimberly S. Stigall . 3,223 (32.84%)

Assessor County

(Vote for one)

Larry D. Davis… 9,078 (100%)

Commissioner District 1 County

(Vote for one)

Kelly Gaskill 4,390 (44.47%)

Olivia Pratt 5,482 (55.53%)

Council District 1

(Vote for one)

Jerry Alexander . . 1,273 (40.68%)

Bethany Keller… 1,856 (59.32%)

Council District 2

(Vote for one)

Diana Likens 1,271 (50.10%)

Devin T. Norrick . . 1,266 (49.90%)

Council District 3

(Vote for one)

Pete Heuer . 817 (49.31%)

Jodi L. Norrick . . 840 (50.69%)

Council District 4

(Vote for one)

Kaele Albert 863 (35.60%)

Rob Steele . 1,561 (64.40%)

Township Trustee Adams

(Vote for one)

Jill Fesler… . 400 (100%)

Township Board Members Adams

(Vote for three)

Nancy L. Lowe 375 (33.54%)

Randy Tweedy 375 (33.54%)

Marilea A. Wyatt . . 368 (32.92%)

Township Trustee Anderson

(Vote for one)

Mike Shively 2,894 (100%)

Township Board Members Anderson

(Vote for three)

John Aukerman 2,593 (53.74%)

Phil Herbig… . 2,232 (46.26%)

Township Trustee Boone

(Vote for one)

Lisa A. Schwinn . . 93 (100%)

Township Board Members Boone

(Vote for three)

John R. Hiatt 90 (33.71%)

Ryan J. Pattison . . 89 (33.33%)

Randy Williams… 88 (32.96%)

Township Trustee Duck Creek

(Vote for one)

No Candidate Filed . 0

Township Board Members Duck Creek

(Vote for three)

Linda Sue Floyd . . 69 (32.70%)

Stephanie Tate… 68 (32.23%)

Andrew Williams . . 74 (35.07%)

Township Trustee Fall Creek

(Vote for one)

No Candidate Filed . 0

Township Board Members Fall Creek

(Vote for three)

David L. Martin . . 938 (100%)

Township Trustee Green

(Vote for one)

Greg Valentine… 394 (100%)

Township Board Members Green

(Vote for three)

Jerry A. Manges . . 359 (33.84%)

Sharon K. Robinson . 354 (33.36%)

Farrell J. Smith . . 348 (32.80%)

Township Trustee Jackson

(Vote for one)

Joshua Miller 259 (100%)

Township Board Members Jackson

(Vote for three)

Harold Miller 247 (34.02%)

Ronald G. Neese . . 240 (33.06%)

Frank L. Shetterly . 239 (32.92%)

Township Trustee Lafayette

(Vote for one)

(With 4 Of 4 Precincts Counted)

Chris Burris 213 (49.08%)

Korey Hughes 221 (50.92%)

Township Board Members Lafayette

(Vote for three)

David Wise . 410 (100%)

Township Trustee Monroe

(Vote for one)

George (Chip) Mcferran 765 (100%)

Township Board Members Monroe

(Vote for three)

Sarah Collis 684 (32.39%)

Valerie Jerrils . . 708 (33.52%)

Jennifer Ward 720 (34.09%)

Township Trustee Pipe Creek

(Vote for one)

No Candidate Filed . 0

Township Board Members Pipe Creek

(Vote for three)

No Candidate Filed . 0

Township Trustee Richland

(Vote for one)

Douglas Stein 502 (100%)

Township Board Members Richland

(Vote for three)

Dale Russell Cook… . . 427 (32.62%)

Michelle Davis… 449 (34.30%)

H. Bill England . . 433 (33.08%)

Township Trustee Stony Creek

(Vote for one)

No Candidate Filed . 0

Township Board Members Stony Creek

(Vote for three)

No Candidate Filed . 0

Township Trustee Union

(Vote for one)

Tim Dunham . 602 (65.51%)

Megan Green… . 317 (34.49%)

Township Board Members Union

(Vote for three)

Dennis Adams 674 (27.74%)

Lloyd Brown… . 594 (24.44%)

Walter A. Carter . . 527 (21.69%)

Jack Odle . 635 26.13

Township Trustee Van Buren

(Vote for one)

Denise (Dee) Amos… . . 152 (100%)

Township Board Members Van Buren

(Vote for three)

Ralph Gordon 150 (100%)

Council At Large Lapel

(Vote for two)

Noah Bozell… . 207 (100%)

Council At Large Ingalls

(Vote for two)

No Candidate Filed . 0

Council District 3 Pendleton

(Vote for one)

Jennifer Roberts . . 351 (100%)

Council At Lrg District 4 Pendleton

(Vote for one)

Marissa Skaggs… 351 (100%)

State Delegates District 1

(Vote for 12)

Jerry Alexander . . 2,267 (7.47%)

Deborah Dunham… 2,383 (7.85%)

Vivien Lee Dyer . . 2,018 (6.65%)

Benjamin Evans… 2,239 (7.38%)

Jill Hupfer… . 2,392 (7.88%)

Kyle Hupfer… . 2,422 (7.98%)

Kelly Gaskill 1,918 (6.32%)

Mike Gaskill 1,978 (6.52%)

Christina L. Organ . 2,031 (6.69%)

Michael Organ 2,026 (6.68%)

Roy E. Organ 1,829 (6.03%)

Rob Steele . 2,536 (8.36%)

Dena Willis… . 2,127 (7.01%)

Russ Willis… . 2,173 (7.16%)

State Delegates District 2

(Vote for 12)

Chloe Anagnos 1,538 (4.89%)

John Aukerman 2,302 (7.32%)

Jennifer Culp 2,572 (8.18%)

Todd Culp . 2,317 (7.37%)

Rodney Cummings . . 2,475 (7.87%)

Connie Gardner… 2,184 (6.95%)

Rick Gardner 2,474 (7.87%)

Kristi A. Grabowski . 1,958 (6.23%)

Joni Harvey… . 2,023 (6.43%)

Kelli Heuer… . 2,159 (6.87%)

Pete N. Heuer 2,223 (7.07%)

Michael Miller… 2,061 (6.56%)

Kyle Pierce… . 2,056 (6.54%)

Heather Prophet . . 1,539 (4.90%)

Kevin A. Sulc 1,557 (4.95%)

State Delegates District 3

(Vote for 12)

Troy A. Abbott… 2,341 (20.47%)

David Abernathy . . 2,339 (20.46%)

Larry Davis… . 2,446 (21.39%)

Sean Smith . 2,104 (18.40%)

Laureen White 2,204 (19.28%)

Democratic

U.S. Senator

(Vote for one)

Thomas M. McDermott, Jr… 4,074 (100%)

U.S. Representative

(Vote for one)

Matthew L. Hall . . 1,846 (41.75%)

Jeannine Lee Lake… . . 2,576 (58.25%)

State Senator District 25

(Vote for one)

Tamie Dixon-Tatum… . . 2,875 (62.04%)

Aaron Higgins 1,759 (37.96%)

State Representative District 31

(Vote for one)

No Candidate Filed . 0

State Representative District 35

(Vote for one)

Brad Sowinski 1,057 (100%)

State Representative District 36

(Vote for one)

Terri Jo Austin . . 2,680 (100%)

State Representative District 53

(Vote for one)

No Candidate Filed . 0

State Representative District 88

(Vote for one)

Donna L. Griffin . . 105 (78.95%)

Craig M. Hirsty . . 28 (21.05%)

Judge Circuit Court County

(Vote for one)

No Candidate Filed . 0

Attorney County

(Vote for one)

No Candidate Filed . 0

Clerk Circuit Court County

(Vote for one)

Joe Spencer… . 4,235 (100%)

Recorder County

(Vote for one)

Wendi Carter-Hopkins… . 4,329 (100%)

Treasurer County

(Vote for one)

Devin Scroggins . . 4,055 (100%)

Sheriff County

(Vote for one)

Joey Cole . 4,284 (100%)

Assessor County

(Vote for one)

No Candidate Filed . 0

Commissioner District 1 County

(Vote for one)

Stephen Gaiser… 2,173 (50.22%)

Latisha Guinn 2,154 (49.78%)

Council District 1

(Vote for one)

No Candidate Filed . 0

Council District 2

(Vote for one)

No Candidate Filed . 0

Council District 3

(Vote for one)

Fred Reese . 1,384 (100%)

Council District 4

(Vote for one)

No Candidate Filed . 0

Township Trustee Adams

(Vote for one)

No Candidate Filed . 0

Township Board Members Adams

(Vote for three)

No Candidate Filed . 0

Township Trustee Anderson

(Vote for one)

Norman D. Anderson, Jr.… 881 (36.34%)

Asauhn A. Dixon-Tatum 989 (40.80%)

Stephany Mae Stennis… . 554 (22.85%)

Township Board Members Anderson

(Vote for three)

Meredith (Coco) Armstrong . . 1,625 (26.00%)

Jannette Mansfield-Stith . . 1,874 (29.98%)

Larry Russell 1,322 (21.15%)

Leo Williams 1,429 22.(86%)

Township Trustee Boone

(Vote for one)

No Candidate Filed . 0

Township Board Members Boone

(Vote for three)

No Candidate Filed . 0

Township Trustee Duck Creek

(Vote for one)

Chad Kelich… . 20 (100%)

Township Board Members Duck Creek

(Vote for three)

No Candidate Filed . 0

Township Trustee Fall Creek

(Vote for one)

Fred Gaskill 311 (100%)

Township Board Members Fall Creek

(Vote for three)

Tim Pritchard 328 (100%)

Township Trustee Green

(Vote for one)

No Candidate Filed . 0

Township Board Members Green

(Vote for three)

No Candidate Filed . 0

Township Trustee Jackson

(Vote for one)

No Candidate Filed . 0

Township Board Members Jackson

(Vote for three)

Lou Anne Jennings… . . 42 (100%)

Township Trustee Lafayette

(Vote for one)

Terry R. Bailey . . 161 (100%)

Township Board Members Lafayette

(Vote for three)

Jeffrey J. Jarrell . 121 (44.32%)

Patricia A. Mauck… . . 152 (55.68%)

Township Trustee Monroe

(Vote for one)

Amie L. Hood 211 (100%)

Township Board Members Monroe

(Vote for three)

Don Swegman… . 196 (50.65%)

Richard E. Thompson . 191 (49.35%)

Township Trustee Pipe Creek

(Vote For) 1

Marian Dunnichay . . 362 (100%)

Township Board Members Pipe Creek

(Vote for three)

Lisa A. Hobbs 332 (30.46%)

Sheila Mcphearson… . . 296 (27.16%)

Debra Seres… . 263 (24.13%)

Kevin Sipe . 199 (18.26%)

Township Trustee Richland

(Vote for one)

No Candidate Filed . 0

Township Board Members Richland

(Vote for three)

No Candidate Filed . 0

Township Trustee Stony Creek

(Vote for one)

Diane Lawther 99 (100%)

Township Board Members Stony Creek

(Vote for three)

Patricia Fields . . 95 (35.32%)

Stephen N. Priser… . . 86 (31.97%)

Terry A. Wilson . . 88 (32.71%)

Township Trustee Union

(Vote for one)

No Candidate Filed . 0

Township Board Members Union

(Vote for three)

No Candidate Filed . 0

Township Trustee Van Buren

(Vote for one)

No Candidate Filed . 0

Township Board Members Van Buren

(Vote for three)

Dix Ann Campbell . . 44 (46.81%)

Stephen A. Waller… . . 50 (53.19%)

Council At Large Lapel

(Vote for two)

No Candidate Filed . 0

Council At Lrg Ingalls

(Vote for two)

Georgia Parker… 29 (100%)

Council District 3 Pendleton

(Vote for one)

Joe Noel… . . 139 (100%)

Council At Large District 4 Pendleton

(Vote for one)

Joshua Ring… . 135 (100%)

Prct Committeeman 5 6

5 6 (Prec-0037)

(Vote for one)

Jeff Barranco 31 (29.25%)

John E. Etchison . . 75 (70.75%)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here