Prep wrap

0
361

Results

Saturday, Jan. 27

Boys basketball

Lapel 48, Oak Hill 28

Hamilton Southeastern 60, Pendleton Heights 49

Wrestling

IHSAA Sectional at Elwood

Team Results: Noblesville (236), Hamilton Heights (198.5), Pendleton Heights (187.5), Alexandria-Monroe (156.5), Tipton (133), Frankton (115), Anderson (104.5), Elwood (34), Lapel (28).

LHS: 144 – Braden Dawson (5th), 175- Cole Miller* (3rd),

PHHS: 106 – Gage Warrum (6th), 113 – Brooks Bond (5th), 126 – Max Bowers* (2nd), 132 – Alex Heineman* (3rd), 138 – Jaylen Covington* (1st), 144 – Jack Todd* (1st), 150 – Trevor Huffman (5th), 157 – Turner Seale* (3rd), 165 – Garrett Pederson (5th), 175 – Hayden Edmundson (6th), 190 – Chris Crank* (1st), 215 – Eli Libler* (1st)

*Advancing to regional

Thursday, Jan. 25

Girls basketball

Noblesville 60, Pendleton Heights 49

Tuesday, Jan. 23

Girls basketball

Lapel 50, Wapahani 37

Schedule

Thursday, Feb. 1

Boys basketball

7:30 p.m. — Lapel vs. Alexandria-Monroe

7:30 p.m. — Pendleton Heights at Yorktown

Girls swimming

6 p.m. — Lapel/Pendleton Heights at IHSAA Sectional prelims (Hamilton Southeastern)

Gymnastics

6:30 p.m. — Lapel/Shelbyville/Lutheran/Fishers at Franklin Central

Friday, Feb. 2

Girls basketball

6 p.m. — IHSAA Sectional 40 semifinal No. 1 at Lapel

6 p.m. — IHSAA Sectional 9 semifinal No. 1 at Pendleton Heights

7:30 p.m. — IHSAA Sectional 40 semifinal No. 2 at Lapel

7:30 p.m. — IHSAA Sectional 9 semifinal No. 2 at Pendleton Heights

Saturday, Feb. 3

Girls basketball

7:30 p.m. — IHSAA Sectional 40 championship at Lapel

7:30 p.m. — IHSAA Sectional 9 championship at Pendleton Heights

Girls swimming

1 p.m. — Lapel/Pendleton Heights at IHSAA Sectional finals (Hamilton Southeastern)

Wrestling

9 a.m. — Lapel/Pendleton Heights at IHSAA Regional (Pendleton Heights)

Tuesday, Feb. 6

Boys basketball

7:30 p.m. — Lapel at Heritage Christian

7:30 p.m. — Pendleton Heights at Muncie Central

Wednesday, Feb. 7

Gymnastics

6:30 p.m. — Lapel/New Palestine at Franklin Central