Results
Tuesday, Jan. 11
Boys swimming
Shelbyville at Pendleton Heights
Girls basketball
Sheridan at Lapel
Girls swimming
Shelbyville at Pendleton Heights
Wrestling
Pendleton Heights at Fishers
Saturday, Jan. 8
Girls basketball
Pendleton Heights 54, Lapel 43 in Madison County Tournament championship
Wrestling
Lapel (2-3 record) at Guerin Catholic Invitational
Individual leaders: Grant Morris (5-0), Kyle Shelton (4-1), Trace Pesko (4-1), Charlie Pitcock (2-3), Haiden Scherer (2-3), Braden Dawson (1-4), Braken Little (1-4), Grissom Jernigan (1-4).
Friday, Jan. 7
Boys basketball
Anderson 69, Lapel 34 in Madison County Tournament championship
Pendleton Heights vs. Elwood (canceled) in Madison County Tournament (fifth-place game)
Thursday, Jan. 6
Girls basketball
Pendleton Heights 42, Frankton 40 in Madison County Tournament semifinal
Lapel won by forfeit over Alexandria at Pendleton Heights in Madison County Tournament semifinal
Wednesday, Jan. 5
Boys basketball
Lapel 71, Alexandria 43, in Madison County Tournament semifinal
Lapel (6-5): Corbin Renihan 16, Griffin Craig 11, Landon Bair 11, Nick Witte 9, Brennan Stow 6, Brode Judge 5, Matthew Carpenter 4, Jake Paska 3, Rylie Hudson 2, Tyler Dollar 2, Bode Judge 2
Alexandria (5-6)
Pendleton Heights 68, Frankton 55 at APA in Madison County Tournament consolation round
PH (2-9): Josiah Gustin 17, Luke Candiano 15, Jamison Dunham 10, Ethan Ross 9, Brayden Kanitz 9, Caden Sims 6, Nolan Souders 2.
Frankton (3-6): Harrison Schwinn 17, Colin Gardner 17, Blake Mills 9, Jacob Davenport 6, Tyler Bates 6.
Wrestling
Mt. Vernon 46, Pendleton Heights 27
PH winners: Elijah Wolf (113), Iven Chen (120), Blake Nicholson (126), Ethan Childers (160), Garrett Pederson (182).
Tuesday, Jan. 4
Boys swimming
Oak Hill 124, Pendleton Heights 59
PH winners: Evan McKinney (500 freestyle), Jacob Simpson (100 backstroke)
Girls swimming
Pendleton Heights 108, Oak Hill 78
PH winners: Grace McKinney (200 medley relay, 500 freestyle, 400 freestyle relay), Ella Rector (200 medley relay, 100 backstroke), Sophie Kaster (200 medley relay, 400 freestyle relay), Clara McIntyre (200 freestyle, 400 freestyle relay), Stella Payne (100 freestyle, 400 freestyle relay), Catherine Dudley (200 medley relay).
Wrestling
Lapel 30, Knightstown 18
Monday, Jan. 3
Boys basketball
Lapel 75, Elwood 34 in Madison County Tournament quarterfinal
Lapel (5-5): Landon Bair 12, Bode Judge 10, Jake Paska 9, Chase Landis 8, Brennan Stow 8, Griffin Craig 7, Rylie Hudson 7, Corbin Renihan 4, Nick Witte 4, Brode Judge 3, Tyler Dollar 2, Coleton Kadinger 1.
Elwood (0-8)
Anderson 78, Pendleton Heights 49 in Madison County Tournament quarterfinal
Girls basketball
Lapel 66, Elwood 16 in Madison County Tournament quarterfinal
Lapel (11-5): Deannaya Haseman 15, Ashlynn Allman 14, Madelyn Poynter 12, Kerith Renihan 8, Shelby Cates 5, Annalee Stow 4, Rosemary Likens 3, Jaylee Hubble 3, Brooklyn Boles 2.
Elwood (0-15): Hannah McCleery 10, Raeghan Wisehart 5, Darica Dickey 1.
Pendleton Heights won by forfeit over Anderson in Madison County Tournament quarterfinal
Schedule
Thursday, Jan. 13
Boys swimming
5:30 p.m. — Pendleton Heights at Delta
Girls basketball
7:30 p.m. — Lapel at Shenandoah
Girls swimming
5:30 p.m. — Pendleton Heights at Delta
Friday, Jan. 14
Boys basketball
7:30 p.m. — Lapel at Hamilton Heights
7:30 p.m. — Pendleton Heights at New Palestine
Girls basketball
6 p.m. — Pendleton Heights at New Palestine
Saturday, Jan. 15
Boys basketball
7:30 p.m. — Pendleton Heights at Shelbyville
Girls basketball
1:30 p.m. — Pendleton Heights at Rushville
Gymnastics
11 a.m. — Lapel at Franklin Central Invitational
Wrestling
8:30 a.m. — Pendleton Heights at HHC Tournament (Yorktown)
9 a.m. — Neil Muse Invitational at Lapel
Monday, Jan. 17
Wrestling
6 p.m. — Pendleton Heights at Brebeuf
Tuesday, Jan. 18
Boys swimming
5:30 p.m. — New Castle at Pendleton Heights
Girls basketball
7:30 p.m. — Lapel at Pendleton Heights
Girls swimming
5:30 p.m. — New Castle at Pendleton Heights
Wednesday, Jan. 19
Wrestling
6 p.m. — Lapel at Daleville
6:30 p.m. — Frankton at Pendleton Heights
Thursday, Jan. 20
Boys swimming
5:30 p.m. — Pendleton Heights at Mt. Vernon
Girls basketball
7:30 p.m. — Muncie Central at Lapel
7:30 p.m. — Connersville at Pendleton Heights
Girls swimming
5:30 p.m. — Pendleton Heights at Mt. Vernon
Friday, Jan. 21
Boys basketball
7:30 p.m. — Delta at Pendleton Heights
Saturday, Jan. 22
Boys basketball
7:30 p.m. — Daleville at Lapel
Gymnastics
11 a.m. — Lapel at Northwestern Invitational